Muzeum starých strojů

Muzeum Starých Strojů a Technologií

Jan Vytlačil výroba strojů a motorů

Malá strojírna v Osíku u Litomyšle pravděpodobně motory přímo nevyráběla, ale jen přeprodávala pod svojí značkou jako doplněk k sortimentu svých zemědělských strojů. V rubrice Historické okamžiky jsme připravili článeček o motorech firmy Jan Vytlačil.

Jan Vytlačil výroba strojů a motorů v Osíku u Litomyšle

Jedná se o dvoutaktní nízkotlaký naftový stacionární motor s žárovou hlavou, umístěný na litinovém fundamentu. Princip motorů s žárovou hlavou začal být využíván počátkem minulého století, jako zjednodušení tehdejších konstrukcí naftových motorů čtyřtaktních - např s vstřikováním kompresorem nebo systému Brons. U naftových motorů s žárovou hlavou nedochází k zapálení paliva pouhým stlačením směsi ve válci, ale zápalem stlačené nafty od tzv žhavé "hrušky" umístěné v hlavě motoru. Před startem je nutno tuto hrušku nahřát - nejčastěji letlampou, při vlastním běhu motoru se již její teplota udržuje sama hořením směsi ve válci. Nasávání směsi i vyfukování splodin se děje pouze za pomoci kanálů nikoli ventilů. Regulace otáček je řízena odstředivým regulátorem umístěným v setrvačníku, který udává množství paliva pro vstrikovací trysku. Pro zvýšení výkonu je motor vybaven vstřikováním chladící vody do spalované směsi.

Stacionární motor se žárovou hlavou pochází z Ústí nad Orlicí, kde byl nalezen ve stodole jednoho rekonstruovaného statku. Motor jsme do sbírek získali už demontovaný, několik let stál venku u silnice jako poutač před autoservisem. Desítky let nečinného uložení přestál v poměrně slušném stavu, chybí pouze vstřikovací pumpička a regulace průtoku chladící vody. Po získání do našeho muzea prošel motor konzervací, a v současné době je uložen v depozitáři a čeká na renovaci do plně funkčního stavu, po které bude jedním z našich zajímavějších exponátů.

výrobce: Jan Vytlačil výroba strojů a motorů v Osíku u Litomyšle
provedení: stacionární, ležatý, vznětový, 2-taktní jednoválec s uzavřenou klikovou skříní
výrobní číslo: typ: Climax výkon: HP
rok výroby: počet válců: 1 vrtání/zdvih: mm
počet setrvačníků: 2 provedení: 6-ti paprskový průměr: 1000 mm
počet otáček: průměr řemenice: mm palivo:
zapalování: žárová hlava typ magneta: typ karburátoru/vstřiku:
regulace, rozvod: odstředivý regulátor na klikové hřídeli ovládající vstřikovací čerpadlo
mazání: kapací maznice
chlazení: vodou chlazený
zvláštní výbava: motor je umístěn na litinovém fundamentu
JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic