Muzeum starých strojů

Muzeum Starých Strojů a Technologií

Samolepící šablony nápisů

Samolepící šablony zhotovené dle originálních ručně malovaných nápisů slouží k vykrytí prostoru kolem nápisu při ručním malování a zabezpečují jeho historicky věrnou podobu.

Samolepící šablony nápisů bratři Paříkové - Slavia

Nápis "Original Slavia, značka zák. chráněná" byl umístěn zešikma na chladiči motoru. Kvalita provedení a sklon původních nápisů se hodně liší, takže je možné objevit i nápisy zasahující přes linkování chladiče. Přiložené obrázky původních nápisů zachycují asi optimální umístění.

Samolepící šablona slouží k vykrytí prostoru při lakování nápisu. Šablona se sejme z podkladového papíru a nalepí se na čistý, nalakovaný chladič. Podkladový lak musí být pořádně vytvrzený a kompaktní, aby při následném odstraňování šablony nedocházelo k jeho strhávání. Čím rovnější bude podkladový lak, tím méně bude docházet k podtíkání šablony. Po nalepení šablony se sejme krycí průhledná folie. Po nalakování nápisu se opatrně strhne šablona (malé kousky např. pomocí nožíku) a doretušují se podtečená nebo nedolakovaná místa.
Zde najdete podrobný návod jak se šablonou pracovat. Šablonu nelze použít pro více nápisů, protože dojde k jejímu zničení.
Výsledek, jak vypadá nový nápis na chladiči, můžete vidět na stabilním motoru Slavia renovovaným v našich dílnách na zakázku.

Pro motory Slavia jsou určeny i následující nápisy, které se na různých typech motorů používaly. Nápis označující výšku vody se nalézá na obou stranách termosifonových chladičů, nápis ochraného patentu lze najít na čelech některých chladičů motorů z pozdější doby.
Šablony rožků jsou určeny k lakování ozdobných rožků kolem chladiče a na skříňce nářadí.

Samolepící šablona nápisu L. Benz a spol.

Malovaný nápis "Továrna motorů L. Benz a spol. Třebíč Morava" byl u nejstarších typů motorů umístěn vodorovně v horní části chladiče na obou jeho stranách. Kolem celé stěny chladiče byla ještě ozdobná linka v rozích tvarovaná. Tyto ozdobné linky byly i na přední a zadní stěně chladiče. Součástí šablony jsou i rožky této ozdobné linky. Vzhledem k tomu, že šlo o ručně malovaný nápis, tak se jeho provedení v detailech lišilo.
V pozdější době byl tento malovaný nápis nahrazen nálepkou.

Motory L.Benz měly na setrvačníku šipku označující směr roztáčení. Velikost této šipky a její poloměr je přímo závislý na průměru setrvačníku. Šablonu této šipky připravujeme na zakázku dle průměru setrvačníku.

Práce se šablonou je shodná jako u šablon nápisu Slavia, jen se v nápisu objevují dvě barvy.

Samolepící šablony na motory Wichterle & Kovářík - ROBOT

Nápis "Wichterle & Kovářík a.s." se znakem Wikov byl u benzínových motorů ROBOT umístěn vodorovně v horní části chladiče na straně rozvodové hřídele. Nápis má krémovou barvu.
Nápis "ROBOT" ve zlaté barvě byl u prvních motorů typu ROBOT umístěn na bloku válce na straně rozvodové hřídele, případně na obou stranách.

Samolepící šablony na motory Ig. Lorenz

Na chladících nadržích motorů Ig. Lorenz je většinou linkování pouze pravoúhlé, takže k němu žádné speciální šablony nejsou potřeba. Vyjímkou jsou chladiče motorů 4 - 6 HP, které měly jiné barevné provedení. U těchto chladičů bylo linkování pouze jednobarevné a s ozdobnými rožky.

JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic